Cooling & Warming
-
Provider:SÄNGERSänger Cherry Pit Cushion, 5 Chambers, 20x50cm, Red Queen
Regular price 15,46€Offer price 15,46€ Regular priceUnit price pro -
Provider:HOLTHAUS MEDICALHolthaus Medical Sports Gel, Cooling, 100 ml Tube
Regular price 11,82€Offer price 11,82€ Regular priceUnit price 118,20€ pro l -
Provider:SÄNGERSänger animal cherry seed pillow, 36x20cm, machine washable, chicken Trude
Low stockRegular price 17,10€Offer price 17,10€ Regular priceUnit price pro -
Provider:ASAM KOSMETIKAsam Kräuterhof® Hand And Foot Gel With Comfrey, Cooling, 250ml
Low stockRegular price 3,00€Offer price 3,00€ Regular priceUnit price 12,00€ pro l -
Provider:BEURERBeurer Electric underblanket UB 60 antibacterial, washable, 150x80cm
Regular price 80,72€Offer price 80,72€ Regular priceUnit price pro -
Provider:BEURERBeurer HK 45 Cosy Quick-heating pad, Micro Fleece, washable, 44x33cm
Low stockRegular price 55,84€Offer price 55,84€ Regular priceUnit price pro -
Provider:BEURERHeating pad Beurer HK 48 of breathable, shutdown, 40x30 cm
Low stockRegular price 59,66€Offer price 59,66€ Regular priceUnit price pro -
Provider:BEURERQuick-heating pad Beurer HK 35 by an automatic cut off 40x30 cm
Regular price 48,01€Offer price 48,01€ Regular priceUnit price pro -
Provider:BEURERBeurer HK 49 Cosy Heat Pad for stomach and back, washable, 69x28 cm
Regular price 62,10€Offer price 62,10€ Regular priceUnit price pro -
Provider:PAUL HARTMANNHartmann DermaPlast® Active Cool Gel, for athletes, 100 ml
Regular price 8,86€Offer price 8,86€ Regular priceUnit price 88,60€ pro l -
Provider:MEDICALCORNER24MC Sport-Fit, cooling, stimulating, preventive intensive care, 200 ml
Low stockRegular price 8,38€Offer price 8,38€ Regular priceUnit price 41,90€ pro l -
Provider:LIFEMEDCooling spray, cooling effect, pain relieving, from Lifemed®, 2 sizes
Low stockRegular price From 3,58€Offer price From 3,58€ Regular priceUnit price 35,80€ pro l -
Provider:BEURERHeating blanket HD150 XXL, cuddly blanket, heating blanket, Beurer
Low stockRegular price From 105,60€Offer price From 105,60€ Regular priceUnit price pro -
Provider:BEURERHeating pad HK123 XXL, with cuddly fleece, Washable, from Beurer
Low stockRegular price From 42,79€Offer price From 42,79€ Regular priceUnit price pro -
Provider:BEURERHeating blanket HD75, Cosy Nordic, warming, washable, from Beurer
Low stockRegular price 69,59€Offer price 69,59€ Regular priceUnit price pro
The range of products for cooling and warming includes several types of gel compresses and instant cold compresses, hot water bottles, heating pads as well as massage gels or cooling gels. Ice spray or cooling sprays are available as individual products or in handy sets together with compresses and gel.
We are happy to provide our customers in Germany with non-binding advice on the topic of "Cooling & Heating"
You can reach us by phone during our opening hours at
02368 89 89 779 (Mon-Fri, 09:00 - 12:30)
Or via our