Skin Care and Cleaning
-
Provider:PAUL HARTMANNDisposable washing gloves Vala®Clean of Hartmann, Basic, film or soft
Regular price From 2,48€Offer price From 2,48€ Regular priceUnit price pro -
Provider:SCHÜLKESchülke Set esemtan Wash Lotion 20x500ml, hyclick, with wall mount
Low stockRegular price 126,02€Offer price 126,02€ Regular priceUnit price 12,60€ pro l -
Provider:SCHÜLKESchülke Set esemtan Wash Lotion 10x1000ml, hyclick, with wall mount
Regular price 87,67€Offer price 87,67€ Regular priceUnit price 8,77€ pro l -
Sold outProvider:SCHÜLKESchülke hyclick®-Set, 20x 500ml sensiva® wash lotion, 1x dispenser
Regular price 119,04€Offer price 119,04€ Regular priceUnit price 11,90€ pro l -
Provider:MEDICALCORNER24Medicalcorner24 Gauze Pads 4-Ply Non-Sterile 10 x 10 cm, 100 Pieces
Regular price 2,21€Offer price 2,21€ Regular priceUnit price pro -
Provider:MEDICALCORNER24Medicalcorner24 Washing Gloves Non-Sterile 15 x 22 cm, 50 Pieces
Regular price 4,19€Offer price 4,19€ Regular priceUnit price pro -
Provider:SCHÜLKE
octenisept® protect & repair cream, skin care, from Schülke, 50ml
Regular price 5,54€Offer price 5,54€ Regular priceUnit price 110,80€ pro l -
Provider:SENISeni Care protective cream with arginine, fragrance-free, 200ml
Low stockRegular price 5,28€Offer price 5,28€ Regular priceUnit price 26,40€ pro l -
Provider:CORA FEECora Fee Phyto Stem Cell, sun protection foam for face and body, SPF 30, 150ml
Regular price 15,59€Offer price 15,59€ Regular priceUnit price 103,93€ pro l -
Provider:CORA FEECora Fee Phyto Stem Cell Ampoules, 14 x 2ml
Regular price 23,76€Offer price 23,76€ Regular priceUnit price 848,57€ pro l -
Provider:CORA FEECora Fee Phyto Stem Cell, Skin Foam, 75ml
Regular price 12,86€Offer price 12,86€ Regular priceUnit price 171,47€ pro l -
Provider:PAUL HARTMANNBaktolin® foam wash lotion, foam soap, for CleanSafe dispenser, 1000ml
Low stockRegular price 9,59€Offer price 9,59€ Regular priceUnit price 9,59€ pro l -
Provider:LIFEMEDCosmetic travel set, reusable, from Lifemed®, 10 pieces
Low stockRegular price 4,45€Offer price 4,45€ Regular priceUnit price pro -
Provider:DR. SCHUMACHERDescolind Expert Intensive Cream care cream, hypoallergenic, 100ml tube
Low stockRegular price 4,14€Offer price 4,14€ Regular priceUnit price 41,40€ pro l -
Provider:SCHÜLKESchülke sensiva® protective cream, W / O, dye-/ fragrance free, 100 ml
Low stockRegular price 4,76€Offer price 4,76€ Regular priceUnit price 4,76€ pro l
The available skin care and cleaning products for medical skin care are suitable for people in need of care or with sensitive or especially dry skin. The selection includes, for example, products such as nourishing wash lotions, emulsions or oil baths, as well as creams, gels or balms for washing and skin care.
Skin care and cleaning products are suitable for professional use in hospitals, nursing homes or home care, as well as for private use. Many care or cleaning products are available in different lot sizes, packaging sizes and fill quantities.
The range of skin care and cleaning products is constantly growing. Please contact our friendly service team with any further questions.
We are happy to provide our customers in Germany with non-binding advice on the topic of "Skincare & cleansing"
You can reach us by phone during our opening hours at
02368 89 89 779 (Mon-Fri, 09:00 - 12:30)
Or via our