Skin Care and Cleaning
-
Provider:NOBANoba Disposable Wash Cap, ready to use, without rinsing, 1 pc
Regular price 2,08€Offer price 2,08€ Regular priceUnit price pro -
Provider:NOBANoba Total Body Wash Washing gloves, impregnated, 8 pieces
Regular price 2,47€Offer price 2,47€ Regular priceUnit price pro -
Sold outProvider:ECO LABSilonda skin care lotion, from Ecolab, 500ml bottle
Regular price 13,87€Offer price 13,87€ Regular priceUnit price 27,74€ pro l -
Provider:SCHÜLKESchülke body lotion esemtan® dry skin balm, 500 ml
Low stockRegular price 7,46€Offer price 7,46€ Regular priceUnit price 14,92€ pro l -
Sold outProvider:SCHÜLKESchülke esemtan® cleansing foam, odor-binding, germicidal, 500ml
Regular price 6,48€Offer price 6,48€ Regular priceUnit price 12,96€ pro l -
Provider:SCHÜLKESchülke octenisan® md nasal gel, humidification, cleaning, 6ml
Low stockRegular price 13,09€Offer price 13,09€ Regular priceUnit price pro -
Provider:SCHÜLKESchülke sensiva® regeneration cream, rich care, panthenol, 50ml
Regular price 4,54€Offer price 4,54€ Regular priceUnit price 90,80€ pro l -
Provider:ASAM KOSMETIKAsam Alter Heideschäfer® Vaseline, Pure, White, Perfume-Free, 100ml
Regular price 1,68€Offer price 1,68€ Regular priceUnit price 16,80€ pro l -
Provider:PAUL HARTMANNHartmann Skin Protection Cream MoliCare® Skin, 200 ml
Regular price 7,21€Offer price 7,21€ Regular priceUnit price 36,05€ pro l -
Provider:PAUL HARTMANNHartmann skin protector MoliCare® Skin, 100 ml
Low stockRegular price 8,83€Offer price 8,83€ Regular priceUnit price 88,30€ pro l -
Provider:PAUL HARTMANNHartmann Oil Skin Protection Spray MoliCare® Skin, 200ml
Low stockRegular price 8,23€Offer price 8,23€ Regular priceUnit price 41,15€ pro l -
Provider:PAUL HARTMANNHartmann Skin Care Oil MoliCare® Skin, vitamin E, 500ml
Low stockRegular price 15,70€Offer price 15,70€ Regular priceUnit price 31,40€ pro l -
Provider:PAUL HARTMANNHartmann MoliCare® Skin Hand Cream, 200ml
Regular price 5,44€Offer price 5,44€ Regular priceUnit price 27,20€ pro l -
Provider:PAUL HARTMANNHartmann MoliCare® Skin fluid gel, panthenol, 200ml
Low stockRegular price 6,01€Offer price 6,01€ Regular priceUnit price 30,05€ pro l -
Provider:PAUL HARTMANNHartmann shampoo MoliCare® Skin, ph-skin-neutral, 500ml
Low stockRegular price 5,44€Offer price 5,44€ Regular priceUnit price 10,88€ pro l
The available skin care and cleaning products for medical skin care are suitable for people in need of care or with sensitive or especially dry skin. The selection includes, for example, products such as nourishing wash lotions, emulsions or oil baths, as well as creams, gels or balms for washing and skin care.
Skin care and cleaning products are suitable for professional use in hospitals, nursing homes or home care, as well as for private use. Many care or cleaning products are available in different lot sizes, packaging sizes and fill quantities.
The range of skin care and cleaning products is constantly growing. Please contact our friendly service team with any further questions.
We are happy to provide our customers in Germany with non-binding advice on the topic of "Skincare & cleansing"
You can reach us by phone during our opening hours at
02368 89 89 779 (Mon-Fri, 09:00 - 12:30)
Or via our